4 Aralık 2020 Cuma 21:56

KONUT KREDİLERİNDE TARİHİ FAİZ İNDİRİMİ ŞATIŞLARI ARTTIRDI !


PROKULE TÜRKİYE Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan GÜRLEK; Türkiye, hain feto darbe girişimi, kur saldırıları ile spekülatif döviz atakları, yurt içinden ve yurt dışından terör saldırıları gibi çok sayıda sıkıntılar yaşadığını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde yürütülen politikalarla birçok alanda olduğu gibi ekonomi alanında da önemli başarılar elde edildiğini, Türkiye almış olduğu tedbir ve önlemlerle her alanla atak yapmaya devam ettiği söyledi.

Çin'den çıkan tüm dünyaya yayılan yeni tip korona virüs (Covid-19) salgını, küresel ticaret durma noktasına getirirken, tüm dünya gerekli tedbirlerini almaya ve halkına destek vermeye çalıştığını anlattı.

Bu dönemde Türkiye finansal piyasalarda güven ve istikrarın sağlanması, kredi sisteminin etkin bir şekilde çalışması, hane halkı ve firmaların desteklenmesi için önemli tedbirler alarak hızlı aksiyon aldı diyerek devam etti.

Korana virüs döneminde Gökhan Gürlek, Sağlık Bakanlığımız alanındaki başarısını tüm dünyaya gösterdiğini, ekonomi alanında uygulamaya alınan tedbir sayesinde Türkiye tüm dünyaya başarısını gösterdiğini söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, Temmuz 2019'dan başlayan politika faiz indirim sürecini üst üste 9 toplantıda sürdürerek, politika faizi toplamda 1575 baz puanlık düşüşle yüzde 24'ten yüzde 8,25'e çekti ve uygulamaya başladı Gürlek belirtti.

Devlet kamu bankaları öncülüğünde başlatılan ve devamında da özel bankaların katkı sunduğu destek kredi paketleri ile hane halkı ve firmalar zor dönemlerinde bir nebze olsun nefes alabildi vatandaş başvurularda bulunarak gerekli ihtiyaçlarını karşıladığını Prokule Türkiye yatırım uzmanı anlattı.

Üç kamu bankası Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıf Bank, normalleşme sürecine geçiş ve sosyal hayatın canlanması için vatandaşlara ve finansman ihtiyaçlarını uygun şartlarda sağlayabilmesi amacıyla yeni kredi destek paketlerini açıkladı başvuruları kabul etti söyledi.

Konut kredi paketi kapsamında sıfır konut için 0,64 faiz oranı, ikinci el konutlar 0,74 faiz oranından konut kredisini vatandaş kullanmaya başladı ve bu avantaj satışları bir önceki yıla göre satışların 3 kat arttığı belirtti.

7 yıl önce  konut kredi faiz oranlarında görülen yüzde 0,69'un da altına inen bu oran, tarihin en düşük konut kredi faizi olarak kayıtlara geçeceğini söyledi.

Gökhan Gürlek, kamu bankaları öncülüğünde başlatılan desteklere özel bankaların da iştirak etmesiyle, yılın ikinci yarısında ekonomik aktivite de önemli iyileşmelerin yaşanacağını anlatarak sözlerini bitirdi.