4 Aralık 2020 Cuma 21:56

Korona virüs Ekonomi Paketi İle, “GAYRİMENKUL BORÇLARINA KOLAYLIK”


Prokule Türkiye Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı Yönetim Kurulu Başkanı Sn.Gökhan Gürlek, koronavirüs salgınına yönelik Türkiye’nin aldığı erken ve önemli tedbirlere değinerek Cumhurbaşkanımız Sn.Recep Tayyip Erdoğan’ın, salgının etkilerini azaltmak için ekonomimize uygulayacağı 100 milyar liralık kaynak setini devreye alması Türkiye ekonomisini rahatlatacağını söyledi.

Gayrimenkul yatırım uzmanı Sn. Gökhan Gürlek; Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından 11 Mart 2020 tarihi itibariyle “Pandemi” olarak ilan edilen yeni tip corona virüsü Covid-19 salgını nedeniyle birçok ülke hastalıkla mücadele kapsamında tedbirler aldı. Bu kapsamda alınan tedbirlerin gayrimenkulü ilgilendirecek  önemli maddelerini aşağıda sıraladı;

26/03/2020 tarihli mükerrer Resmi Gazetede yayımlandığı üzere, Kanunun Geçici 2’nci maddesi ile 01/03/2020 tarihinden 30/06/2020 tarihine kadar işleyecek işyeri kira bedelinin ödenememesi kira sözleşmesinin feshi ve tahliye sebebi oluşturmayacaktır.

Nisan, mayıs ve haziran aylarında temerrüte düşen firmaların kredi siciline "mücbir sebep" notu düşülmesi sağlanacaktır.

500 bin liranın altındaki konutlarda kredilendirilebilir miktar yüzde 80'den yüzde 90'a çıkartıldı, asgari peşinat yüzde 10'a düşürüldü.

 

Otel kiralamalarına ilişkin Gökhan Gürlek; irtifak hakkı bedeli ve hasılat payı ödemesi Nisan, Mayıs ve Haziran ayları için 6 ay süreyle ertelendi dedi. Kamu arazisi tahsis edilen Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan belgeli yatırımcılar ve işletmecilerin, 1 Nisan 2020-30 Haziran 2020 arasındaki dönemde ödemesi gereken kira, kesin izin, kesin tahsis, irtifak hakkı, kullanma izni, yararlanma, ilave yararlanma bedelleri ve hasılat payları ile bunların Hazine taşınmazlarını izinsiz kullanımlarından dolayı ödemeleri gereken “haksız işgal tazminatı” (başvuru şartı aranmaksızın ve zam - faiz uygulanmadan) 6 ay süreyle ertelendi.

İl özel idarelerinin, belediyelerin ve bağlı kuruluşların tasarrufundaki taşınmazların kira ödemesinde esneklik sağlandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sn.Murat Kurum, yeni tip korona virüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında TOKİ ve Emlak Konut'tan ev alan vatandaşların nisan ve mayıs konut taksitlerini ertelediklerini bildirdi diyerek Prokule Türkiye Yön.Kur.Bşk. Sn.Gökhan Gürlek sözlerine devam etti. Salgına karşı hükümetin aldığı tedbirlere ilave olarak vatandaşın banka şubelerinde oluşabilecek sağlık risklerinin önüne geçilebilmesi, nakit akışı bozulup ödeme sıkıntısı yaşayabilecek olan arsa, konut ve işyeri sahibi vatandaşların borçları faizsiz ertelendi.
230 bin konut ve işyeriyle 486 adet arsa sahibini ilgilendiren ertelenen taksit ödemeleri kapsamında, Nisan, Mayıs 2020'ye ait ödemeler, haziran ayına ertelendi.
Ertelenen ödemelerinin ise (2 taksit) Temmuz 2020 dönem artışı yapıldıktan sonra, temmuz-aralık aylarına ait oluşacak geri ödeme taksitlerine ilave edilerek 6 eşit taksitte tahsil edilecek.
Emlak Konut GYO'da ise taksit ödemelerinin temmuz ayına kadar ertelendiği söyleyerek Sn.Gökhan Gürlek sözlerini bitirdi.